Gyöngyösi búcsú

kepA Fájdalmas Szűzanya búcsújához kapcsolódóan szeptember 26-án tartják Gyöngyösön a hordozható Mária-szobrok Kárpát-medencei találkozóját.
Évről évre egyre nagyobb az érdeklődés a bensőséges, ugyanakkor látványos seregszemle iránt. Az idei búcsúra több mint hetven Mária-szobrot vittek Gyöngyösre a zarándokok.

Ötszáz éves hagyománya van Gyöngyösön a Fájdalmas Szűzanya-búcsúnak. A hordozható Mária-szobrok „felvonulása” kétszázötven éves múltra tekint vissza, a barokk korból eredeztethető. A régi időkben a leányok menyasszony-, a fiatalemberek vőlegényruhában hozták templomaik szépséges, öltöztethető Mária-szobrait.

A szeptember 26-i ünnepen reggel félkilenckor kezdődött a Mária szobrok „beköszönése”, vagyis ünnepélyes bevonulása, az egyes települések rövid bemutatásával. Miután a Mária-szobrok kíséretükkel elfoglalták helyüket a szabadtéri oltár előtt, tíz órakor ünnepi szentmisét celebrált Székely János püspök. A mise után körmenet, majd a „Gyöngyösi Úrangyala” következett.

Imádságos lelkülettel telt a búcsú. A Szűz Anya könnyeivel lemosta bűneinket és így lélekben felüdülve, reményt sugározva tértünk haza otthonainkba.