NyitĂłlap
HĂ­rek
Templomunk
Pasztorális terv
Közösségeink
Imák
Ügyintézés
ArchĂ­vum
Hitoktatás
PowerPoint gyűjtemény
Prédikációk





A szentmisék rendje

Polgáron

Hétfő, kedd, péntek: 7.30
Csütörtök: 17.00
Szombat: 7.30, 18.00 (téli időszámításkor 17.00)
Vasárnap: 9.30

Filiák

Görbeháza: vasárnap 8:00
Tiszagyulaháza: vasárnap 11.00
Újtikos: vasárnap 13.30

 
Kassai zarándoklat
Június 22-én reggel útra kelt a polgári egyházközség apja-nagyja. László atya Kassára szervezett zarándokutat. A nagy érdeklődésre való tekintettel két busz indult. Indulás előtt már napokkal lázasan készültünk, izgatottan vártuk, hogy szétnézhessünk a szép történelmi városban.

Reggel indulás előtt a templomba mentünk, imádkoztunk, kértük a Jó Isten áldását utunkra.

Megérkezésünk után első utunk a Dómba vezetett, ahol először egy szlovák nyelvű szentmisén vettünk részt, majd László atya mutatott be szentmisét. Csodálatos érzés volt egy olyan templomban részt venni egy magyar szentmisén, ahol már régi nagy magyarjaink is imádkoztak. Külön említésre méltó, hogy olyan kehelyből áldozhattunk, amelyet II. János Pál Szentatya adományozott a templomnak.

A szentmise után az idegenvezető elmondta a templom történetét, múltját. Majd a Rákóczi kriptába mentünk, ahol megnéztük II. Rákóczi Ferenc, Zrínyi Ilona és a fejedelem idősebb fiának, Józsefnek a sírját. 

László atya nagyon felkészült a „városból”, a központban szinte minden épületről tudott valamit mondani. Nagyon érdekes, tartalmas ismertetést hallhattunk Tőle a város nevezetességeiről, történelmi múltú épületeiről. A dóm déli részén megnéztük a valaha temetőkápolnaként használt, gótikus stílusban épült épületet, majd a dómtól északra lévő úgynevezett Orbán tornyot és az Orbán harangot. 1967 szilveszterén történt tűzesetkor a dóm tornya leégett, a harangok megolvadtak, ezekből a megolvadt harangokból készült ez a harang.  

Időközben csatlakozott hozzánk Franciska nővér, aki kassai születésű és szinte mindent tud a városról. Ők ketten László atyával minden látnivalóról részletesen beszéltek nekünk. 

Megnéztük a 1788-1790 között, barokk építési stílusban épült színházépületet. Érdekessége többek között; itt volt az ősbemutatója Katona József Bánk-bánjának. Fellépett itt Blaha Lujza, a Latabár dinasztia több tagja is.

Csodálatos látvány a szintén barokk stílusban, 1722-ben épült, 14 méter magas fogadalmi szobor. Az emlékmű fő alakja a Madonna csillagkoszorúval, lába alatt a földgolyó és a kígyó. 

Majd, az egykor jezsuita templomot néztük meg, amely 1811-től a premontrei rend tulajdonában van. Sírboltjában pihen Báthory Zsófia és fia, I. Rákóczi Ferenc. 

Ellátogattunk Márai Sándor szülőházához is. Megnéztük a rodostói házat. A ház udvarán található a 2006-ban készült II. Rákóczi Ferenc szobra. A szobrot a karcagi születésű Győrfi Sándor, Munkácsy díjas művész készítette.  

Jutott időnk természetesen arra is, hogy „maszek” programot csináljunk. Megnéztük a boltokat is egy kis szuvenír vásárlása erejéig.  

De, hogy teljes legyen a napunk, hazai látványossággal is bővítette László atya programunkat. Megnéztük a forrói templomot, majd a „Múzeumok éjszakája” apropójából készült kiállítást is. A kiállítás nagyon látványos volt. Bemutatta a  nagyszüleink, és még az ő nagyszüleik által is használt konyhai, mezőgazdasági, és a háztartási eszközöket. A kiállítást a tárogató csodálatos hangjával tették még színesebbé a szervezők. 

Nagyon szép napunk volt! Kellemesen elfáradva, élményekkel gazdagon érkeztünk meg Polgárra.  

Köszönjük László atyának a remek szervezést, az alapos tájékoztatást a látottakról. Köszönjük a vidám együttlétet, a sok nevetést, a jó hangulatot. Szeretnénk, ha ezek a közös kiruccanások minél rendszeresebbé válnának. Azt hiszem, a közösségnek nagy szüksége van minél több együtt töltött időre, élményekre. Éreznünk kell az összetartozást, és ezek az együttlétek megerősítenek ebben. 

Ducsai Istvánné

Kapcsolódó anyagok: képek