Diakónus szentelés 2005. június 19. napján

„Szívem szerinti pásztorokat adok nektek” – Jeremiás próféta által adott isteni üzenettel kezdi II. János Pál pápa apostoli buzdítását a papképzésről. Jeremiás próféta e szavai által Isten megígéri népének, hogy soha nem hagyja őket pásztorok nélkül, akik összegyűjtik és vezetik ezt a nyájat, Isten üdvösség felé zarándokló népét.

Ennek az ígéretnek megvalósulását élhettük át Polgáron június 19-én, amikor Ferenczi Richárd és Bökő Péter a szerpapi szolgálat rendjében részesült. Mit is jelent a diakónusi szolgálat? A diakónus az Ige és Oltár szolgálatára szentelődik, hogy Isten népét erősítse az Evangélium mindig érvényes és örök vigasztalásával és kiossza az Eucharisztiát, amelyben Krisztus táplálék és erőforrás az ő népének. Ez a szolgálat a legszemélyesebb Istennel megélt kapcsolatból nő ki.

Hinnünk kell nekünk papoknak, hogy „egy a ti Mesteretek, a Krisztus” és ehhez az élő, a szentségekben jelen lévő és hatalmasan működő Mesterhez kell vezetni mindazokat, akik hozzánk jönnek, de úgy, hogy mi is velük együtt megyünk a mi áldott isteni Mesterünkhöz.

A vezetés pedig az életszentségre törekvo pap napi áldozatvállalása által lesz hiteles és Krisztusi.

A diakónusszentelés 10-kor kezdődött, amelyet megelőzött a templom belső felújítása, világítás és hangosítás rekonstrukciója. Bosák Nándor püspök atya a templom fontosságára hívta fel a figyelmet, ami nem elsősorban a kőtemplomot jelenti, hanem a lelki ház szüntelen építését. Megrendítő volt a szentelés szertartása során a Mindenszentek litániája, amikor a szentelendők arcra borulnak, hogy kifejezzék: teljesen meghalnak ennek a világnak és csak Krisztus követése lesz egyedüli feladatuk és hivatásuk. A kézföltétel és szentelési imádság után következett a dalmatikába való beöltözés, ami a diakónusok liturgikus viselete, ezt követően pedig az evangéliumos könyv átadása fejezte ki, hogy a szerpapok az Evangélium hirdetését végzik. A püspök atya és jelenlévő papok békecsókja után felajánlással folytatódott a szentmise.

A szentmisén a Szent István Bazilika szkólája és a csepeli Jézus Szíve Plébánia szkólája énekelt. A misét követően mindenkit szeretetvendégségre hívtunk a templomkertbe, hogy együtt lehessünk és a Krisztussal való találkozás után, egységünkrol tegyünk tanúságot.

Istennek hála ennek a napnak minden ajándékáért és köszönet mindazoknak, akik segítették ennek a napnak széppé tételét.